داستان و سرگذشت خوشمزه پیتزا

داستان و سرگذشت خوشمزه پیتزا و قدمت پیتزا که غذای مورد علاقه همه سنین است به سال 1889 برمی گردد. پیتزا، که با موزارلا و گوجه فرنگی گارنیش می شد، معمولاً غذای مردم فقیر بود تا زمانی که ملکه مارگریتا آن را به عنوان وعده غذایی نیز تهیه کرد و به غذای معروف ثروتمندان تبدیل شد. تا جاییکه رستوران ها و فست فودی ها و حتی کافه ها نیز به سرو این غذای خوشمزه پرداختند و تلاش کردند خود را به بهترین رستوران در محل خود تبدیل کنند.

پیتزا، با سس ها و ادویه جات مانند ریحان و سیر، بعداً با ورود مهاجران ایتالیایی به ایالات متحده توسط سایر کشورها شناخته می شود. گسترش پیتزا در سراسر جهان به دلیل ابتکارات آمریکایی ها در دستور پخت آن است.

در آن زمان در ایتالیا، پیتزا با موزارلا و گوجه فرنگی درست می شد، اما بعداً با مواد مختلفی که امروزه استفاده می شود سرو می گردد. پیتزا، که به سرعت در خارج از ایالات متحده گسترش یافت، به یک غذای مورد علاقه برای مصرف کنندگان در هر سنی تبدیل شده است.

newyorki

newyorki

سرگذشت خوشمزه پیتزا – ایتالیا

محبوب ترین فست فود جهان ریشه های باستانی دارد، اما مهر تأییدی سلطنتی بود که آن را در مسیر سلطه جهانی قرار داد. پیتزا محبوب ترین فست فود جهان است. ما آن را در همه جا از جمله در خانه، در رستوران ها، در گوشه خیابان می خوریم. اما در اواخر قرن 18 میلادی ناپل بود که پیتزا همانطور که اکنون می شناسیم به وجود آمد. تحت پادشاهان بوربن، ناپل به یکی از بزرگترین شهرهای اروپا تبدیل شده بود – و این شهر به سرعت در حال رشد بود. جمعیت این کشور که از تجارت خارج از کشور و هجوم مداوم دهقانان به روستاها تغذیه می کرد، از 200 هزار نفر در سال 1700 به 399 هزار نفر در سال 1748 افزایش یافت. همانطور که اقتصاد شهرها تلاش می کرد همگام شود، تعداد بیشتری از ساکنان شهر در فقر قرار گرفتند. منفورترین آنها به عنوان lazzaroni شناخته می شدند، زیرا ظاهر پاره آنها شبیه لازاروس بود. تعداد آنها حدود 50 هزار نفر بود که با مبلغ ناچیزی که به عنوان باربر، پیام رسان یا کارگر معمولی به دست آورده بودند، از بین رفتند. آنها همیشه در جستجوی کار عجله می کردند و به غذایی ارزان و آسان برای خوردن نیاز داشتند. اینجا بود که سرگذشت خوشمزه پیتزا پدید آمد. پیتزا ها این نیاز را برآورده کردند.

این پیتزاها در مغازه ها به فروش نمی رسیدند بلکه توسط فروشندگان خیابانی که جعبه های بزرگی در دست داشتند به فروش می رسید. همانطور که الکساندر دوما در کتابش Le Corricolo (1843) اشاره کرد، با دو تکه میشد یک صبحانه خوب تهیه کرد، در حالی که می شد با یک پیتزا یک خانواده را سیر کرد. تمام آن پیتزاها با مواد ارزان قیمت اما با مزه های مختلف تهیه می شد. روی ساده ترین آنها چیزی بیشتر از سیر، گوشت خوک و نمک قرار نمی گرفت.

برای مدت طولانی، پیتزا ها توسط نویسندگان غذا تحقیر می شدند. در ارتباط با فقر فاجعه بار لازارونی، آنها اغلب به عنوان “نفرت انگیز” مورد اهانت قرار می گرفتند. در سال 1831، ساموئل مورس – مخترع تلگراف – پیتزا را “گونه ای از تهوع آورترین کیک” توصیف کرد که روی آن را با برش های پومودورو یا گوجه فرنگی پوشانده و روی آن ماهی و فلفل سیاه پاشیده بودند و به طور کلی شبیه یک تکه نان است که از فاضلاب خارج شده باشد.

تاریخچه سرگذشت خوشمزه پیتزا

تاریخچه سرگذشت خوشمزه پیتزا

هنگامی که اولین کتاب آشپزی در اواخر قرن 19 ظاهر شد، آنها به طور جدی پیتزا را نادیده گرفتند. حتی کسانی که به غذاهای ناپولی اختصاص داده شده بودند از ذکر آن بیزار بودند – علیرغم این واقعیت که بهبود تدریجی وضعیت لازارونی باعث ظهور اولین  پیتزافروشی ها شده بود. همه اینها پس از اتحاد ایتالیا تغییر کرد. هنگام سفر به ناپل در سال 1889، پادشاه امبرتو اول و ملکه مارگریتا از غذاهای پیچیده فرانسوی که برای صبحانه، ناهار و شام سرو می کردند خسته شدند. آشپزی به نام Pizzaiolo Raffaele Esposito سه نوع پیتزا با طعم های مختلف برای ملکه آماده کرد که بعد ها یکی از آنه ابه اسم پیتزا مارگریتا نام گرفت.

این نشان دهنده یک تغییر مهم بود. مهر تأیید مارگریتا نه تنها پیتزا را از غذای مناسب فقط برای لازارونی به چیزی تبدیل کرد که خانواده سلطنتی می تواند از آن لذت ببرد ، بلکه پیتزا را از محلی به یک غذای واقعی ملی تبدیل کرد. این تصور را مطرح کرد که پیتزا یک غذای واقعی ایتالیایی است – شبیه پاستا و پولنتا. از این تاریخ به بعد سرگذشت خوشمزه پیتزا تغییر کرد.

با این وجود، پیتزا به سرعت از ناپل خارج شد. حرکت اولیه با مهاجرت انجام شد. از دهه 1930 به بعد، تعداد فزاینده ای از ناپولی ها در جستجوی کار به شمال رفتند و غذاهای خود را با خود بردند. این روند با جنگ تسریع شد. هنگامی که سربازان متفقین در سال های 1943-1944 به ایتالیا حمله کردند، آنقدر با پیتزا که در کامپانیا بود روبرو شده بودند  تا جایی که  آن را درخواست می کردند. اما گردشگری – که با کاهش هزینه سفر در دوران پس از جنگ تسهیل شد – واقعاً موقعیت پیتزا را به عنوان یک غذای واقعاً ایتالیایی تثبیت کرد. با توجه به کنجکاوی بیشتر گردشگران در مورد غذاهای ایتالیایی، رستوران ها در سراسر شبه جزیره شروع به ارائه غذاهای محلی بیشتری از جمله پیتزا کردند. کیفیت در ابتدا متغیر بود همه رستوران ها فر پیتزا نداشتند. با این وجود، پیتزا به سرعت در سراسر ایتالیا پخش شد. با این کار، مواد جدید در پاسخ به سلیقه های محلی و قیمت های بالاتری که مشتریان حاضر به پرداخت آن بودند، معرفی شد.

داستان خوشمزه پیتزا – آمریکا

اما در آمریکا بود که پیتزا خانه دوم خود را پیدا کرد. در پایان قرن نوزدهم، مهاجران ایتالیایی به سواحل شرقی رسیده بودند. و در سال 1905، اولین پیتزا فروشی – Lombardi’s – در شهر نیویورک افتتاح شد. به زودی، پیتزا به یک موسسه آمریکایی تبدیل شد. با گسترش شهرنشینی در سرتاسر کشور، سریعاً توسط رستوران داران مبتکر (که غالباً ایتالیایی نبودند) به کار گرفته شد و برای انعکاس سلیقه ها، هویت ها و نیازهای محلی سازگار شد.

ایتالیا سرگذشت خوشمزه پیتزا

ایتالیا سرگذشت خوشمزه پیتزا

مدت کوتاهی پس از ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم، یک تگزاسی به نام آیک سیول سعی کرد با ارائه نسخه ای بسیار دلچسب از این غذا، با پوسته ای عمیق تر، ضخیم تر و غنی تر، فراوان تر، مشتری جدیدی را به پیتزا فروشی شیکاگو خود بکشد. از دهه 1950 به بعد، سرعت سریع تغییرات اقتصادی و فناوری در ایالات متحده، پیتزا را حتی بیشتر تغییر داد. دو تغییر قابل توجه است. اولین مورد “داخلی سازی” پیتزا بود. با افزایش درآمد یکبار مصرف، یخچال و فریزر به طور فزاینده ای متداول شد و تقاضا برای غذاهای “آماده” افزایش یافت – که باعث ایجاد پیتزای منجمد شد. این امر نیاز به تغییر در دستور غذا دارد. به جای اینکه با برش های گوجه فرنگی فراوان پر شود، حالا با رب گوجه فرنگی صاف آغشته شده بود، که از خشک شدن خمیر در حین پخت در فر جلوگیری می کرد. و پنیرهای جدید باید تولید شوند تا در برابر یخ زدگی مقاومت کنند.

تغییر دوم “تجاری سازی” پیتزا بود. با افزایش روزافزون اتومبیل و موتورسیکلت، تحویل غذاهای تازه پخته  شده به درب مشتریان امکان پذیر شد و پیتزا از اولین غذاهایی بود که سرو شد. در سال 1960، تام و جیمز موناگان ، “Dominik’s” را در میشیگان تأسیس کردند و پس از کسب شهرت برای تحویل سریع، شرکت خود را – که به “Domino’s” تغییر نام داد – به سراسر کشور تحویل دادند. آنها و رقبای خود در خارج از کشور گسترش یافتند، به طوری که در حال حاضر به ندرت شهری در جهان وجود دارد که نمی توان آنها را پیدا کرد.

تأثیر این تغییرات باعث شد که پیتزا هم استانداردتر شود و هم مستعد تنوع باشد. پیتزاهای امروزی بسیار دور از پیتزاهای لازارونی هستند. این بود سرگذشت خوشمزه پیتزا امروزی که همه ی افراد عاشق آن هستند.

انواع مختلف پیتزا برای سلیقه های مختلف

ده ها مدل پیتزای معروف وجود دارد که مخصوص سلیقه های مختلف هستند و به ویژه در ایالات متحده و ایتالیا جذابیت دارند. علاوه بر پیتزاهای آماده ای که در رستوران های پیتزا موجود است، می توانید پیتزاهایی را فقط با موادی که می خواهید بخورید انتخاب کنید.

primavera

primavera

پیتزا سبزیجات

پیتزای سبزیجات عمدتا برای مصرف کنندگانی که سبزیجات را ترجیح می دهند تهیه می شوند و به طور کلی از موادی مانند فلفل، قارچ، گوجه فرنگی، چدار، موزارلا، زیتون، پیاز و ذرت در پخت آنها استفاده می شود. در صورت وجود هرگونه موادی در پیتزا که دوست ندارید، می توانید آن را بردارید یا مواردی را که دوست دارید بیشتر اضافه کنید. پیتزای سبزیجات، که اغلب توسط افرادی که گوشت نمی خورند، ترجیح داده می شود، در مقایسه با سایر گزینه ها کالری کمتری دارد. برخی به پیتزای سبزیجات پیتزا پریماورا نیز می گویند که از ترکیب سبزیجات مختلفی مخصوصا بادمجان و کدو تهیه میگردد.

پیتزا نیویورکی

ای نوع پیتزای نیویورکی که بین کودکان محبوب است، بیشتر برای افرادی که از غذاهای لذیذ ساده لذت می برند جذاب می باشد. این پیتزا نیویورکی سبک از قارچ، موزارلا و ریحون روی خمیری نازک، سس سیر و استیک تهیه شده است.

پیتزای سیسیلی

پیتزای سیسیلی که برای دوستداران پنیر جذاب است، شامل پنیر موزارلا، پنیر چدار، پنیر پارمزان، پنیر گرگانزولا، گوجه فرنگی خشک و ادویه های مختلف است. شما می توانید مطمئن باشید که طعم ظریف ایجاد شده توسط پنیر ذوب شده مخلوط شده با گوجه فرنگی خشک ایجاد می شود. راز پیتزای سیسیلی خمیر نازک آن است. به دلیل خمیر نازک، می توانید طعم پنیر را بهتر بچشید. یکی از مدل های پیتزای سیسیلی پیتزا چیکن پستو نام دارد که با سس پستو، سینه مرغ گریل شده، قارچ، گوجه خشک و موزارلا و ریحون تهیه می شود.

peperoni

peperoni

پیتزا پپرونی

پیتزا پپرونی یک نوع پیتزا آمریکایی است که از پپرونی، سس ناپولیتن، موزارلا و هالوپینو تهیه می گردد. پپرونی در اصل یک نوع سالامی آمریکایی است. پپرونی مخلوطی از گوشت گاو و گوشت خوک است که با پاپریکا و پودر چیلی پخته و چاشنی داده شده است. اولین مورد شناخته شده از پپرونی در سال 1919 در شهر نیویورک رخ داد. کلمه “پپرونی” به معنای واقعی کلمه به “فلفل بزرگ” ترجمه می شود، احتمالاً به این دلیل که پپرونی اولیه حاوی موادی مانند فلفل دلمه ای بوده است. پیتزا پپرونی یکی از محبوب ترین پیتزاهای دنیا می باشد.

پیتزا مارگاریتا

این نوع پیتزا به نام ملکه مارگریتا اولین پیتزایی است که حاوی گوجه فرنگی، موزارلا و ریحان است. این نوع پیتزا مورد علاقه مردم ایتالیا در دوران فقر و دوران جنگ ظاهر شد، که در آن زمان زنان ایتالیایی هرچه داشتند را روی خمیر اضافه می کردند.

پیتزا چیکن آلفردو

این پیتزا مرغ خوشمزه آلفردو با خمیر پیتزای دست ساز، سس سفید خانگی تهیه می شود و روی آن مرغ و فلفل دلمه ای قرار می گیرد. پیتزای سفید یک جایگزین عالی برای پیتزاهایی با سس قرمز است و طعم آلفردو خوشمزه ای دارد.

sujuk

sujuk

کجا بهترین پیتزا ها را بخوریم؟

بعد از تغییرات زیادی که سرگذشت خوشمزه پیتزا متحمل شد، امروزه هر جمعه یا پنج شنبه شب، شب پیتزا است، بنابراین رستوران کیوانو معمولاً برای شب کلی مواد پیتزا آماده یا درست می کنیم. ما در کیوانو مواد اولیه تازه برای پیتزا ها تهیه می کنیم و همه چیز در اینجا دست ساز است. تمام پیتزاهای کیوانو خوشمزه و خوش طعم هستند. بنابراین ما شما را به میل کردن بهترین پیتزا در نوشهر دعوت می کنیم تا تجربه ای متفاوت از نوش جان کردن یک پیتزای متفاوت را داشته باشید.

نکاتی در مورد پیتزای عالی

مهمترین نکته در تهیه pizza خمیر و روش پخت آن است. اگرچه خمیر پیتزا بر اساس سلیقه های مختلف تهیه می گردد، اما کیوانو پیشنهاد می کند که خمیر باید تا حد ممکن نازک و دست ساز باشد. اعتقاد بر این است که پیتزای خوشمزه تری را می توان با تمرکز بیشتر بر روی مخلفات با مواد اولیه تازه و سس دست ساز به دست آورد. برای همین به دنبال بهترین پیتزافروشی باشید تا بتوانید بهترین پیتزای مورد علاقه خود را نوش جان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =